کنترل کیفیت و مرغوبیت خرما

اندازه میوه، رنگ، بافت، نظافت و بدون نقص بودن میوه از ضایعاتی مانند سوختگی، کرم خوردگی، شکرک زدن در سطح میوه و ترش شدن و میکروارگانیسم‌ های فاسد کننده از شاخص‌های ظاهری خوب بودن خرما هستند. میکروارگانیسم‌های فاسد کننده از شاخص‌های ظاهری خوب بودن خرما هستند.

شاخص دیگر، میزان شیرینی است. ساکاروز قند اصلی بعضی از گونه‌هاست. در حالی که قند کمتر در بعضی دیگر از گونه‌ها دیده می‌شود. کل قند موجود در خرمای خوب باید ۵۰ درصد در خرمای تازه و ۷۵ درصد در خرمای خشک باشد.

عدم مرغوبیت خرما :

  • ترش شدنتخمیر میکروبی سبب ترش شدن خرمایی می‌شود که بیشتر از ۲۵ درصد رطوبت دارند. در صورت نگهداری خرما در دمای صفر درجه سانتی‌گراد، می‌توان آن را به مدت ۶ تا ۱۲ ماه نگهداری کرد و در صورت نگهداری در کابینت منزل یک ماه بیشتر قابل استفاده نیستند.
  • شکرک زدنکریستال شدن قند خرما زیر پوست و در گوشت آن در گونه‌های نرم آن دیده می‌شود. با این که شکرک زدن بر طعم خرما تأثیری ندارد اما بافت و ظاهر آن را تغییر می‌دهد. برای جلوگیری از شکرک زدن، باید خرما را در درجه حرارت مناسب نگهداری کرد.
  • فساد میکروبیفساد میکروبی در نتیجه آلوده شدن به مخمرها، کپک‌ها یا باکتری‌ها اتفاق می‌افتد. این میکروارگانیسم‌ها با تبدیل قند خرما به اسید استیک، موجب به وجود آمدن بوی سرکه در آن می‌شوند. برای جلوگیری از این فساد، خرما باید تا رطوبت ۲۰ درصدی خشک شود، در دمای پیشنهاد شده انبار شود و بهداشت در مراحل گوناگون کاشت و داشت و برداشت تا بسته‌بندی رعایت شود.
  • کرم خوردگیممکن است در مراحل مختلف برداشت و یا هنگام نگهداری خرما به لارو بعضی از حشرات آلوده شود. برای پیشگیری از این آلودگی می‌توان آن را با مواد ضدعفونی کننده‌ای مانند متیل برومید یا کربن دی‌اکسید ضدعفونی و در بسته‌های ضد حشره نگهداری و انبار کرد.

شرایط نگهداری خرما

در صورت نگهداری خرما در دمای صفر درجه سانتی‌گراد، می‌توان آن را به مدت ۶ تا ۱۲ ماه نگهداری کرد و در صورت نگهداری در کابینت منزل یک ماه بیشتر قابل استفاده نیستند. چنانچه بخواهیم به مدت طولانی‌تر آن را فریز کرد.

خرماهای خشک معمولاً تا یک سال در یخچال نگهداری می‌شوند. اگر خرما خشک شد با ریختن کمی آب گرم و یا حتی آب میوه شکل بهتری به خود می‌گیرد.

عوامل آنزیمی و غیر آنزیمی می‌توانند موجب تیره شدن خرما شوند. این مسئله با زیاد شدن دما و رطوبت، افزایش پیدا می‌کند. برای غیر فعال کردن عوامل آنزیمی باید غلظت اکسیژن را در محیط کم کرد.

خرید خرما
خرماهای تازه و یا خشک شده ای را انتخاب کنید که پوست آن نازک باشد و بوی بدی نگرفته باشد و همچنین روی سطح آن اثری از دانه‌های شکر دیده نشود.

 

واحد کنترل کیفی و آزمایشگاه

شرکت آسیا صنعت ثمر با استفاده از تجهیزات و امکانات آزمایشگاهی و کادر فنی از کاملترین آزمایشگهای کنترل کیفی در صنعت بسته بندی خرما می باشد. تلاش این شرکت در تجهیز آزمایشگاه همواره بر تکنولوژی و تجهیزات به منظور بسته بندی دقیق محصول با بهترین کیفیت عرضه به بازار داخلی و خارجی است. با توجه به اینکه رکن اصلی در صنایع بسته بندی خرما تضمین کیفیت می باشد لذا آزمایشگاه های کنترل کیفیت به عنوان یکی از اهرم های تضمینی و در تامین کیفیت نقش بسیار پر رنگ و تعیین کننده ای در این صنعت ایفا میکند.

بخش های آزمایشگاه شامل بخش شیمی، میکروبی، کنترل کیفی می باشد. که در بخش شیمی با توجه به نیاز بخش بسته بندی برای اندازه گیری میزان رطوبت خرما، شکر ، تغییر رنگ ، خرمای نارس و… فعالیت دارد و در بخش میکروبی آزمایشگاه کنترل شرایط محیطی و میکروبی با بهره گیری از محیط های کیفیت تخصصی سعی در کنترل و تایید سلامت اولیه خرما و محصولات دیگر دارد